Yüzerken lens kullanmak tehlikeli

Yüzerken lens kullanmak tehlikeli Yüzerken lens kullanmak tehlikeli

Prof. Dr. Yağcı, lens kullanımının son yıllarda giderek arttığını, gözlük ihtiyacı olan herkesin kontak lens kullanabildiğini belirtti. Lensin özellikle bazı kırma kusurlarında ve kornea hastalıklarında gözlükle sağlanamayacak kadar net ve kaliteli bir görüş sağladığını dile getiren Yağcı, bunun kullanımına mutlaka bir göz hekiminin karar vermesi gerektiğine işaret etti.

“LENS UZUN SÜRE GÖZDE KALMAMALI”

Reklam

Kontak lenslerin kuralına uygun takılmasının önemine dikkati çeken Prof. Dr. Yağcı, şöyle konuştu:
“Lens mutlaka göz doktorunun tavsiyesiyle alınmalı ve takılmalı. Gönümüzde daha çok yumuşak lens kullanılıyor. Bunların da hijyen kurallarına mutlaka dikkat ederek kullanılması gerekiyor. Lensi takmadan veya çıkarmadan önce eller yıkanmalı, çıkarıldıktan sonra özel solüsyonla kabında muhafaza edilmeli. Bazı kontak lensler piyasaya 1 hafta 10 gün süreyle gözde kalabileceği yönünde satılıyor. Bunlar popülist yaklaşımlar. Kişiler tercih ediyor ve uzun süre çıkarmıyorlar. Lensin uzun süreli gözde kalması, gece uzun uykuya yatarken çıkarılmaması enfeksiyon gelişimi riskini yüzde 20 artırıyor. Mutlaka uzun uykuya yatarken çıkarılmalı. Çünkü gece göz kapaklarımız kapalı olduğu için oksijen temini zayıf oluyor. Bu da kornea tabakası ve göz yüzeyinde mikroorganizmaların kolayca burada yer almasına, kornea ödemine neden oluyor. Lens, mutlaka sabah takılıp akşam yatarken çıkarılmalı.”

KORNEA NAKLİNE KADAR GİDEBİLİYOR

Kontak lenslerin bazen musluk sularıyla ya da evde hazırlanan tuzlu sularla yıkanıp temizlendiğini ve bunun da çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabildiğinin altını çizen Yağcı, şöyle devam etti:

“LENSLE SAKIN HAVUZA YA DA DENİZE GİRMEYİN”

“Bazı depolarda saklanan sular da lens temizliğinde kullanılıyor. Bu suların içinde amip ya da bazı parazitler, bakteriler ürüyor. Lensler musluk suyuyla yıkanmamalı. Lensle havuza ve denize kesinlikle girilmemeli. Çünkü buraların temizliğini denetleyen birşey yok. Üreyen parazit veya bakteriler lens kullananlarda enfeksiyona neden olabiliyor ve bu durum kornea nakline kadar gidebiliyor. Özellikle yüzme havuzları ve lensin musluk suyuyla yıkanması çok tehlikeli. Lensler için özel solüsyonlar kullanılmalı. Bunlar lense yapışmış olan mikroorganizmaları, lipitleri temizler.”Not: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.


facebook Twitter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Sayfa hakkında görüşlerini bildirmek istermisin?


Resimli Sözler

TÜMÜNÜ GÖSTER
Sms Sözleri

Sohbet - Bursa Sohbet - Sohbet - Sohbet Odaları