Yiyecekleri sevmeme genle bağlantılı olabilir

Yiyecekleri sevmeme genle bağlantılı olabilir Yiyecekleri sevmeme genle bağlantılı olabilir

Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü’nden bilim adamlarının zebra balıkları üzerinde yaptığı araştırmanın, ıspanak ya da Brüksel lahanası yemeyi reddeden çocukları bir nebze “aklayabileceği” belirtildi.

Zebra balıklarının beslenme alışkanlıklarını inceleyen bilim adamları, bu hayvanların bazı yiyecekleri sevmemesinin nedeninin bir genin aşırı harekete geçmesine bağlı olabileceğini vurguladı.

Bu balıkların larvalarına her türlü besini veren bilim adamları, larvaların acı ve asitli olanları reddettiğini gördü. Bu reddetme tepkisiyle ağız ve boğaz bölgesi, solungaç ve beynin tat alma merkezinin egr-1 adı verilen genden aşırı etkilendiği belirlendi.

Ancak bilim adamları, vücudun yiyeceğe alışmasına bağlı olarak zamanla, örneğin 2-3 gün sevilmeyen yiyeceklerin yenmesiyle, bu genin ifadesinin azaldığına ve normal seviyesine geldiğine de dikkati çekti.

YENİLEBİLİR MESAJI

Araştırmaya imza atan Frederic Rosa ve Brigitte Boyer, egr-1 geninin işleyişinin henüz bilinmediğini ancak bu genin, tatmaya ilişkin hafızayla bağlantılı olabileceğini belirtti.

Genin, vücuda “yenilebilir” mesajını ileterek, bu yiyeceğe alışılmasını sağlıyor olabileceğini ifade eden bilim adamları, sonuçların obezite ve şeker hastalığının tedavisine ışık tutabileceğini vurguladı.Not: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.


facebook Twitter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Sayfa hakkında görüşlerini bildirmek istermisin?


Resimli Sözler

TÜMÜNÜ GÖSTER
Sms Sözleri

Sohbet - Bursa Sohbet - Sohbet - Sohbet Odaları