Varis testi nasıl yapılır?

Varis testi nasıl yapılır? Varis testi nasıl yapılır?

Varis testi nasıl yapılır?

Az sonra aşağıda size sorulacak olan soruların yanıtlarını “evet “ya da “hayır” olarak cevaplayarak varis şikayetiniz var mı, yok mu ya da varis başlangıcı evresinde misiniz çok kolay bir şekilde anlayacak ve ortaya çıkan sonuç tablosuna göre bu sorun için neler yapmanız gerektiğini konusunda da tavsiyeler alacaksınız. Varis testi esnasında cevabını “evet” olarak verdiğiniz soruların yanında yazan puanlara çok dikkat edin. Bu puanlar yalnızca cevabı “evet” olarak verilmiş sorularda önem taşıyor. Eğer soruya verdiğiniz cevap ise, cevabını evet olarak verdiğiniz tüm soruların yanında yazan puanları toplayarak sonuca ulaşacaksınız. Cevabınız “ hayır” ise hiçbir işlem yapmanıza gerek yok. Yalnızca cevabı evet olan soruların yanındaki puanları toplamanız yeterli. Hadi başlayalım!

varis-degerlendirme-testi

Varis Testi

Gereğinden fazla ayakta kalma veya oturma durumunuz var mı? (1)
Fazla kilonuz var mı? (2)
Geçmişte bacaklarınız ile ilgili herhangi bir operasyon geçirdiniz mi? (1)
Menopoz nedeniyle hormon tedavisi görüyor musunuz? Ya da doğum kontrol hapı kullanıyor musunuz? (1)
Yaşınız 6O’ın üstü mü? (2)
Gözle görünür varisleriniz veya kılcal damarlarınız var mı? (3)
Daha önce açık bacak ülseri rahatsızlığı yaşadınız mı? (5)
Hamile misiniz? (1)
Bacaklarınızda herhangi bir değişikliğe rastladınız mı? (Renk değişikliği, ısı yanma hissi, şişlik, kaşıntı, damarlanmada artış. (3)
Ailenizde bacaklarıyla ilgili rahatsızlık yaşayan kimse var mı? (varis vb.) (1)
Örümcek ağı şeklinde varisleriniz var mı? (1)
Bacaklarınızı yukarı kaldırdığınızda ağrılarınızda azalma hissediyor musunuz? (2)
Diz altı veya bilek bölgelerinizde herhangi bir cilt değişikliği fark ettiniz mi? (Ciltte koyulaşma, sertleşme veya yumuşama, bölgesel kuruma. (3)
Akşamları bilekleriniz şişmiş oluyor mu? (3)
Daha önce trombozis, embolizm veya kan pıhtılaşması sorunu (tromboflebit-flebit) yaşadınız mı? Damar iltihaplanması-yangısı ile ilgili herhangi bir teşhis konuldu mu? (5)
Gece yatarken veya uzun otururken bacağınıza veya ayaklarınıza kramp giriyor mu? (2)
Yazları, adet dönemlerinde veya hamam- sauna sonrası bacaklarda ağrı, şişme yanma veya kaşıntı yakınmaları ortaya çıkıyor mu? (3)

TAVSİYELER

0-7 puan arası

Acil risk durumu ile karşı karşıya olmadığınız söylenebilir. Bu duruma karşın yine de koruyucu amaçlı I dinlendirici çorap kullanın. Özellikle de uzun süreli ayakta durmayı ya da oturmayı gerektiren bir işiniz varsa.

8-12 puan arası

Damar sorunlanmzı ciddiye almalı ve damar cerrahı ile görüşmelisiniz.

12 puan üzeri

Acil risk durumunuz olduğu için doktorunuzla görüşmelisiniz. Damar cerrahınız tarafından yapılacak sürekli bir takip gerekli olacaktır.

Not:

Bu test sadece varisler konusunda bilgilendirici amaçlıdır. Kesinlik tam teşhis içermez. Şikayetlerinizin varisi işaret edip etmediğini anlamanın en kesin yolu bir uzmana muayene olmaktır. Geçmiş olsun.

Bir önceki Kemik güçlendirme egzersizleri başlıklı konumuzda kemik güçlendirme egzersiz hareketleri, kemik güçlendirme egzersizleri nelerdir ve kemik nasıl daha güçlü olur hakkında bilgiler sunulmuştu.

Etiketler: varis değerlendirme testi, varis hastalığı değerlendirme testi, varis hastalığının testi, varis testi, varis testi yapmak


Not: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.


facebook Twitter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Sayfa hakkında görüşlerini bildirmek istermisin?


Resimli Sözler

TÜMÜNÜ GÖSTER
Sms Sözleri

Sohbet - Bursa Sohbet - Sohbet - Sohbet Odaları