”Teşvikte İndirim Yüzde 11 Olacak”

”Teşvikte İndirim Yüzde 11 Olacak” ”Teşvikte İndirim Yüzde 11 Olacak”

Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile iş adamlarına hitap eden Zafer Çağlayan, ayağınn tozuyla ABD’den yeni geldiğini ve. İlk ziyareti de Sivas’a yaptığını hatırlattı. İlk olarak Amerika gezisine değinen ve görülen itibarı 10 yıl önceki ziyaretle karşılaştıran Çağlayan, şöyle devam etti:

“Geçen hafta da Sayın Başbakan ile birlikte 6 bakan ve 102 iş adamıyla öyle bir şekilde gittik ki Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı küresel bir lider olarak karşılandı. ABD ve Türkiye tarihinde ilk defa askeri törenle karşılandı. Bizimle beraber olan iş adamlarının tamamı pasaport kontrolü olmaksızın X-Ray’dan geçmeden, kemer ve ayakkabıları çıkarmadan Amerika’ya girdi. IMF’ye tek bir kuruş borcu kalmamış, üstelik IMF’ye 5 milyar dolay kredi veren bir ülke olarak ve dünyanın 17. büyük ekonomisi olarak gittik. Böyle bir ekonomik krizden başarıyla çıkmış bir ülke olarak gittiğimiz için bu kadar itibar gördük.”

“TÜRKİYE’YE İHTİLAL ANAYASASI YAKIŞMIYOR”

Yeni anayasa çalışmalarına da değinen Bakan Çağlayan, yeni anayasa üzerinde görüşmelerin sürdüğü ve biraz zor uzlaşılacağının görüldüğü bir ortamda her ne olursa olsun Türkiye’nin ya yeni anayasasını yapacağını yada anayasada yapmış olduğu değişikliklerle yoluna devam edeceğinin altını çizerek, “Ancak Böyle bir modern, ekonomisi gelişmiş, kalkınmış ve önemli bir hale gelmiş olan Türkiye’ye ihtilal anayasasını ben yakıştıramıyorum. Türkiye şimdi sivil bir anayasa, halkın anayasasını yapmak durumundadır. Türkiye şimdi bunu hak ediyor.

Şimdi çıkmış olduğumuz yolda ülkemizin daha fazla gelişmesi daha fazla büyümesi ve kardeşlik projemizin daha fazla gelişmesi için başlatmış olduğumuz çözüm süreci son derece önemlidir.” şeklinde konuştu.

“10 YIL ÖNCE YAPILSAYDI ELLERİNİ ÖPERDİM”

Bu ülkenin yıllarca ötekileştirerek ve farklılaştırarak çok şey kaybettiğini, 30 senede terörün bu ülkeye ciddi bedeller ödettiğini vurgulayan Bakan Çağlayan, “Binlerce gencimizi kaybettik. Bunun parasal izahı asla mümkün değil. Anaların gözyaşını dindirecek olan bir dönemle karşı karşıyayız. Bu siyasi cesaret ve risk ister. Bugün Türkiye’de yapılanlar, demokratik açılımlar keşke 10,15,20 yıl önce yapılsaydı, onu yapanların ellerini ben öpseydim. İster, Türk, Kürt, Arap, Laz, Çerkez, Alevi, Sünni olsun, her ne olursa olsun, yeter ki birliğinden, beraberliğinden, bölünmez bütünlüğünden devletini ve bayrağının yanında olsun, kim olursa olsun başımızın üstünde yeri var.” dedi.

Zafer Çağlayan, Türkiye’nin büyümesinden ve gelişmesinden endişe edenlerin, dışarıdaki güçler ve onların içerdeki taşeronlarının Türkiye’ye çok ciddi bedeller ödettiğini ancak, çözüm süreci ile başlayan bu dönemde Doğu ve Güneydoğuya yatırımlarda çok ciddi artışlar olduğuna işaret ederek, Bingöl’de, Hakkari’de, Diyarbakır’da, Şanlıurfa’da şuanda organize sanayi bölgelerinde yatırım yapacak yer olmadığını söyledi.

“ÇÖZÜM SÜRECİ BAŞARILI OLURSA TÜRKİYE’Yİ KİMSE TUTAMAZ”

Çözüm sürecine başta temkinli ve ihtiyatla yaklaşanların bu konunun karşısında olan bir çok insanın bugün bu konu etrafında birleştiğini dile getiren Çağlayan, “Elbette muhalefet eden olacak. Demokrasinin gereği bu. Herkes aynı düşüncede, aynı kalıpta bakmasını beklemek doğru bir düşünce olmaz. Önemli olan belli bir çoğunluğun buna inanması, güvenmesi ve inşallah Türkiye’nin böyle bir belayı başından defetmesidir. Bunu yapan Türkiye’yi tutana aşk olsun. Bunu başarmış olan Türkiye’ye yatırımlar milyar dolarlar ardı arkasına gelecektir.” ifadesini kullandı.

Geçmişte Türkiye’ye cimri davranan, Türkiye’ye gerçek hakkını vermeyen derecelendirme kuruluşlarının ardı arkasına Türkiye’nin notlarını yükseltmeye başladığını anlatan Çağlayan, “Yeterli mi değil. Bir kere Türkiye bu notların fazlasını hak ediyor.” dedi.

TEŞVİK SİSTEMİ GENİŞLİYOR

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen Varlık Barışı kanunu kapsamında teşvik sisteminin mevcut işletmeleri de kapsayacak şekilde genişletileceği müjdesini veren Ekonomik Bakanı Çağlayan şunları söyledi: “Şimdi bir kere özellikle sanayicilerimiz için ifade etmek istiyorum. Mevcut iş yerlerimizi de teşvik sisteminden faydalandıracağız. Onunda buradan müjdesini vermek istiyorum. İnşallah bugün TBMM’de görüşülen varlık barışı kanunu çerçevesinde eski adı 5 bin 84 olan sonra miadını doldurmuş olan yeni bir uygulama sistemine giren yeni bir kanun bugün parlamentodan geçecektir diye ümit ediyoruz. Geçtiği zaman biz mevcut işletmelerimizde çalışan işçilerin işverenin üzerindeki yükü azaltıp daha fazla istihdam, üretim ve ihracat sağlaması için getireceğimiz düzenlemeyle yüzde 5’lik indirimi zaten getirmiştik, şimdi yüzde 6’lık bir indirimi daha getirerek yüzde 11 gibi bir indirim sağlayacağız. İnşallah bölgemize, ülkemize, Sivas’a hayırlı uğurlu olsun.”

Çağlayan daha sonra katılımcıların sorularını cevapladı. Not: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.


facebook Twitter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Sayfa hakkında görüşlerini bildirmek istermisin?


Resimli Sözler

TÜMÜNÜ GÖSTER
Sms Sözleri

Sohbet - Bursa Sohbet - Sohbet - Sohbet Odaları