Sperm tahlili nasıl yapılır?

Sperm tahlili nasıl yapılır? Sperm tahlili nasıl yapılır?

Düzenli ve korunmasız bir ilişkinin ardından bir yıl geçmesine rağmen çocuk sahibi olamayan çiftler, neden çocuk sahibi olmadıklarını öğrenmek için uzman bir hekime başvurduklarında genellikle çoğunda kısırlık ortaya çıkar. Kısırlık probleminde çiftler pek çok test uygulamasına tabi tutulurlar ve erkeklerin yaptırması gereken ilk ve en önemli testte sperm testidir. Meniden sperm testinde spermlerin sayısına, şekline, hareketliliğine ve akışkanlığına bakılır. Ancak erkeklerin çoğu sperm testi nasıl yapılır diye merak etmektedir. İşte merakınızı giderecek bilgiler.

kisirlikta-sperm-tahlili-nasil-yapilir

Kısırlıkta sperm tahlili nasıl yapılır?

Dışarıya boşalan meninin içinden alınan sperm hücreleri oda sıcaklığında yaklaşık olarak 20 dakika kadar katı bir halde kalmakta ve daha sonrasında kendiliğinden çözülmektedir. Bu sebeple sperm hücreleri kendiliğinden çözünene kadar en fazla 30 dakika oda sıcaklığında bekletilir ve hemen ardından mikroskopta incelenmeye alınır. Sperm tahlili genellikle 2 kez yapılmaktadır, çünkü spermler değişkenlik gösterebilir.

Meninin bu şekilde katılaşıp sıvılaşmasına yardımcı olan prostat ve vesikula seminalis adı verilen bezlerden gelen sıvıların rolü bulunur. Aslında meni yalnızca testislerden gelen bir sıvı değildir, aynı zamanda pek çok yerden gelen sıvı meniye karışarak sperm hücrelerine eşlik etmektedir. Bu sıvılar ise asidik bir ortam olan vajinada sperm hücrelerini korur. Eğer bu sıvılar olmadan sperm hücreleri vajina içine girerse, yaşamaları mümkün değildir.

]]>

Koruyucu sıvılar meninin alkalen bir özellik kazanmasına ve vajinanın asidini normale çevirerek, spermlerin yaşamasına uygun bir ortam sağlarlar. Sperm hücreleri bu sıvılar sayesinde 72 saat (3 gün) vajinada canlı kalabilirler.

Bir önceki Ertesi gün hapı reçetesiz alınmıyor mu? başlıklı konumuzda ertesi gün hapı için reçete gerekir mi, ertesi gün hapı için reçete gerekli mi ve ertesi gün hapı reçete ile mi alınacak hakkında bilgiler sunulmuştu.

]]>Not: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.


facebook Twitter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Sayfa hakkında görüşlerini bildirmek istermisin?


Resimli Sözler

TÜMÜNÜ GÖSTER
Sms Sözleri

Sohbet - Bursa Sohbet - Sohbet - Sohbet Odaları