Sperm azlığının sebepleri nelerdir?

Sperm azlığının sebepleri nelerdir? Sperm azlığının sebepleri nelerdir?

Günümüzde pek çok çift çocuk sahibi olmakta bir hayli zorlanmakta ve bu zorluklarının en büyük sebeplerinden birisi de, erkeklerde sperm hücrelerinin azlığı, hareketsizliği, akışkan olmaması gibi spermlerden kaynaklı sorunlardır. Bilhassa da sperm azlığı erkeklerde sıkça görülmekte ve çocuk sahibi olmalarını engelleyen birincil sebeplerden olmaktadır. Erkeklerde büyük bir sorunu teşkil eden sperm azlığı neden olur, sperm azlığına yol açan faktörler nelerdir,tüm bu soruların yanıtları yazımızın devamında.

sperm-azligi-ve-nedenleri

Sperm azlığı ve nedenleri

Çocuk sahibi olmayan çiftlerin her ikisine de çeşitli testler uygulanmakta ve erkeklere uygulanan ilk testte sperm tahlili olmaktadır. Sperm tahlilinde spermlerin durumu incelenir ve sperm azlığı varsa ortaya çıkar. Kısırlığın nedeni sperm azlığından kaynaklı ise derhal gerekli tedavi metotları başlanır ve erkeğin sperm sayısı yükseltilmeye başlanır.

]]>

Normal sperm sayısı milimetrede 20 milyon ve üzeridir. 10 milyondan daha az sperm sayısı olan erkeklerin çocuk sahibi olmaları bir hayli zorlaşır. Sperm sayısının az olmasını etkileyen durumlar ise varikosel, normal yerine inmemiş testis, enfeksiyonlar, genetik hastalıklar, sperm transportunda bozukluk, tedavi edilmeyen cinsel sorunlar, geri boşalma, stres, yetersiz beslenme, obezite, kanser ve kanser tedavileri, alkol ve ilaç kullanımı, kistik fibrosisler, sperm antikorları, sperm yokluğu, epididim kapanıklığı, yanlış oluşmuş üriner açıklık gibi pek çok faktördür. Tüm bunlar erkeklerde sperm azlığının nedenleri arasında sayabileceğimiz yaşamsal ve tıbbi sorunlardır.

Bir önceki Sperm tahlili nasıl yapılır? başlıklı konumuzda erkeklerde sperm tahlili, kısırlıkta sperm tahlili ve kısırlıkta sperm tahlili nasıl yapılır hakkında bilgiler sunulmuştu.

]]>Not: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.


facebook Twitter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Sayfa hakkında görüşlerini bildirmek istermisin?


Resimli Sözler

TÜMÜNÜ GÖSTER
Sms Sözleri

Sohbet - Bursa Sohbet - Sohbet - Sohbet Odaları