Sisi, Halktan Beklediği Desteği Bulamadı

Sisi, Halktan Beklediği Desteği Bulamadı Sisi, Halktan Beklediği Desteği Bulamadı

Mısır’ın 27 ayrı kentinde eş zamanlı darbe karşıtı gösteriler düzenleniyor. Darbeye karşı protesto gösterilerine katılanların, başta Kahire olmak üzere birçok kentte darbeye destek veren göstericilerden sayıca fazla oldukları görülüyor.

Yüz binlerce göstericinin toplandığı Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında güvenliği protestocular sağlarken, darbe destekçilerinin toplantıdığı Tahrir Meydanı’nda güvenliği polisin sağladığı kaydedildi.

Tahrir’e inen göstericiler Sisi’nin posterlerini taşıyarak “Sisi yetki senin” pankartları açtı, Rabiatul Adeviye Meydanı’ndaki göstericiler Mursi resimlerinin yanı sıra “Darbeye karşı demokrasi istiyoruz” pankartları taşıdı.

AA muhabirinin telefonla ulaştığı Marsa Matruh kentindeki göstericiler kentin neredeyse tamamının Mursi’ye destek için sokaklarda olduğunu belirtti. Süveyş kentinde ise göstericiler valilik binası önünde toplanarak Sisi aleyhinde sloganlar attı.

Güney kentlerinden Asyut’da toplanan binlerce gösterici, “Yetkinin Sisi’de değil, ülkenin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’de olduğunu” ifade etti. Feyyum kentinde de araçlar ile konvoy yapan protestocular darbe karşıtı göseri düzenledi.

Darbe karşıtı gösterilere katılan aktivistler, Sisi’nin çağrısının, başta Marsa Matruh olmak üzere, Ariş, Siva, Minye, Asyut, Luksor ve Tanta gibi kentlerde etkili olmadığı, söz konusu kentlerde darbe karşıtı gösterilerin düzenlendiğini aktardı.

DESTEK CILIZ KALDI

Mısır medyasının, darbe karşıtı gösterilere karartma uygulaması ve halkı, Sisi’nin çağrısına uymaya çağırmasına rağmen Kahire ve İskenderiye’de darbeye destek veren gösteriler cılız kalıyor.

Mısır polisinin darbeye destek veren göstericilere kolaylık gösterdiği, birçok bölgede valiliklerin göstericilere araç desteği sağladığı da gelen haberler arasında.

Başkent Kahire’de gösterilerin yapıldığı bölgelerde helikopterler alçak uçuş yaparken, darbeye destek veren göstericilere Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdülfettah es-Sisi’nin posterleri dağıtılıyor.

İskenderiye kentinde darbe karşıtı göstericiler, “Baltacı” olarak tabir edilen suç gruplarının saldırısına rağmen meydanları terk etmiyor. “Kritik cuma” olarak adlandırılan bugün, gösteriler sadece Mısır’da değil dünyanın dört bir yanında da düzenleniyor.

Başta Ankara ve Londra olmak üzere askeri darbeye karşı duran göstericiler, dünyanın 50’den fazla ülkesinde Mısır büyükelçilikleri ve temsilcilikleri önünde askeri darbeyi protesto ediyor.

DARBE KARŞITLARI MEYDANI DOLDURDU

Mısır’da askeri darbeye karşı duran göstericiler, Kahire kent merkezinde bulunan Ramses Meydanı’ndan, kentin doğusundaki Nasr City’deki Rabiatul Adaviyye Meydanı’na kadar olan 30 kilometrelik güzergahı doldurdu.

Darbeye karşı gösterilerin merkezi olan Rabiatul Adaviyye’ye sabah saatlerinden itibaren akın eden göstericiler, bölgedeki tüm alanları adeta kapladı.

Diğer yandan Giza’da bulunan ikinci gösteri alanı Nahda Meydanı’nda da gösterici sayısı yüz binler ile ifade ediliyor. Giza’daki El-Mühendisin semtinden Nahda Meydanı’na doğru da insan seli oluştuğu ifade ediliyor.

Darbe karşıtı gösterileri desteklemek için meydanlara gitmeye çalışan protestocular, oruçlarını yolda açarken, yürüyüşlerden dolayı Kahire kent merkezinde birçok cadde trafiğe kapatıldı.Not: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.


facebook Twitter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Sayfa hakkında görüşlerini bildirmek istermisin?


Resimli Sözler

TÜMÜNÜ GÖSTER
Sms Sözleri

Sohbet - Bursa Sohbet - Sohbet - Sohbet Odaları