Savaşın Kaderi Bu Adamın İki Dudağı Arasında

Savaşın Kaderi Bu Adamın İki Dudağı Arasında Savaşın Kaderi Bu Adamın İki Dudağı Arasında

Suriye’nin başkenti Şam’da, Esad yönetimi tarafından kimyasal silah kullanıldığı iddialarını araştırmakla görevli heyetin başında Ake Sellström bulunuyor. Peki, dünyanın gözünü çevirdiği Suriye’de bu önemli kararı verecek İsveçli Uzman Ake Sellström kimdir?

Biyolojik ve kimyasal silahlar konusunda uzman Ake Sellström, 1948 yılında İsveç’te doğdu. İsveç Savunma Araştırmaları Ajansı’nda görev alan Sellström, biyolojik ve kimyasal silahlar konusunda uzman bir isim.

İlk önemli ve uluslararası görevi Irak’ta oldu. Irak’ın Silahsızlanması için Birleşmiş Milletler Özel Komisyonu (UNSCOM) tarafından 1990 ve 2002 yıllarında, Irak’ta kimyasal silah kullanımını araştırmak üzere görevlendirildi. Irak’ta Saddam diktatörlüğü varken yapılan bu incelemelerde heyetin başındaki isim olan Sellström iddialarla ilgili bir kanıt bulunmadığını açıkladı.

RUSYA VE ÇİN ONU İSTEMEDİ

Kimyasal silah kullanımı ve izleri konusunda en etkin isim olarak nitelenen Sellström’ün adı Suriye’deki içsavaşla birlikte yeniden gündemin ilk sıralarına oturdu. Mart ayında Suriye Hükümeti tarafından BM’ye gönderilen talepte, Esad yönetimi muhaliflerin kimyasal silah kullanıldığını öne sürdü. Esad yönetimi, BM tarafından inceleme komisyonu oluşturulmasını talep etti. BM Genel Sekreteri Ban-Ki-Moon tarafından görevlendirilen ekibin başında yine o vardı. Bu isme Rusya ve Çin yönetimi tepki gösterdi. Bu iki ülke BM araştırma komisyonunun siyasallaştığını öne sürdü.Buna rağmen

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun tarafından Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı yönündeki iddiaları araştırmakla görevlendirilen heyetin başkanı Ake Sellström, 11 Temmuz’da Suriye rejiminin görüşme davetini kabul etti.

YİNE ŞAM’DA

O iddaları inceleyen ve daha detaylı araştırma yapılmasına gerek olduğunu belirten Sellström bugün yine Suriye’de. Şam’da çoğu çocuk ve kadın bin 300’ü aşkın kişinin ölümüyle sonuçlanan katliamda kimyasal saldırı izi arayan Sellström’ün raporu Suriye’ye olası bir müdahalenin tüm zeminini oluşturabilir.Not: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.


facebook Twitter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Sayfa hakkında görüşlerini bildirmek istermisin?


Resimli Sözler

TÜMÜNÜ GÖSTER
Sms Sözleri

Sohbet - Bursa Sohbet - Sohbet - Sohbet Odaları