”Saldırıyı Gerçekleştirenler Vatandaşımız”

”Saldırıyı Gerçekleştirenler Vatandaşımız” ”Saldırıyı Gerçekleştirenler Vatandaşımız”

Atalay, “Maalesef Reyhanlı’da bu patlamayı meydana getiren, haince vatandaşlarımızın hayatına kastedenlerin hepsi bizim vatandaşımız, Suriyeli değil. Yakalananlar da, şuanda tutuklu olanlar da gözaltında olanlar da ve arananlar da hepsi bizim vatandaşımız.” dedi.

Konya’da Necip Fazıl Kısakürek’in vefatının 30. yılı dolayısıyla düzenlenen anma etkinliklerine katılan Beşir Atalay, toplantı sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı.

“SURİYELİ SIĞINMACI SAYISI 300 BİN”

Başbakan Yardımcısı Atalay, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacı sayısının 300 bini bulduğunu açıkladı. Atalay, “Suriyeli sığınmacı diye andığımız, Suriye’deki o baskıdan, zulümden kaçarak ülkemize sığınanların sayısı, çadır kentlerde, konteyner kentlerde yani kamplarda yaklaşık 200 bin kişidir. Ama bunların dışında şehirlerimizde yaşayanların sayısı en az 100 bin civarında olan yine Suriye’den gelmiş vatandaşlar var. Bunlar kamplarda yaşamıyorlar ama özellikle sınır illeri başta olmak üzere oralarda kendi imkânları ile ya da yerel yönetimlerin destekleriyle yaşıyorlar. Hatta şu anda İstanbul’da bile yaşayan bir Suriyeli grup var. Tabi Türkiye olarak biz o konuda açık kapı politikası izliyoruz. Uluslararası bir sorumluluğu yerine getiriyoruz.”

“ÇÖZÜM SÜRECİ PLANLADIĞIMIZ GİBİ YÜRÜYOR”

Çözüm sürecinde gelinen son durum hakkında da bilgi veren Atalay, sürecin hükümet olarak planladıkları şekilde yürüdüğünü dile getirdi. Atalay şunları söyledi: “Tabi çözüm süreci hükümetimizin baştan itibaren planladığı ve yönettiği bir süreçtir ve her safhası gayet titiz bir planlamayla ve stratejiyle yürütülmektedir. Şuanda da planlandığı gibi yürümektedir. Bir yandan alanda Türkiye’nin her köşesinde akil insanlar heyeti çalışmalarını sürdürüyor. Bir yandan tabi bizim hükümet olarak yürüttüğümüz çalışmalar var. Bir yandan güvenlik birimlerimizin yine alanda, arazide süren hassasiyetler var. Bunun hepsi birlikte yürüyor. Çözüm sürecini biliyorsunuz entegre bir strateji olarak niteledik. Pek çok boyutu olan entegre bir strateji. Bizim açımızdan şuan da planlandığı gibi yürüyor ve inşallah hedefimiz tabi terörün bitmesi. Türkiye’de bütün renkleri, bütün farklılıkların tam bir zenginlik içinde bir arada güzel ülkemizde yaşamasıdır. Türkiye’nin birliği ve bütünlüğü projesidir bu. Bu çalışmaların sonunda inşallah Türkiye daha büyüyecek ve Türkiye daha güçlenecektir. Çabamız onun içindir.”

“PATLAMAYI GERÇEKLEŞTİRENLER TÜRK VATANDAŞI”

Geçen hafta 51 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Reyhanlı’daki patlamaları gerçekleştirenlerin Türk vatandaşı olduğunu aktaran Başbakan Yardımcısı, şu açıklamayı yaptı: “Maalesef Reyhanlı’da bu patlamayı meydana getiren, haince vatandaşlarımızın hayatına kastedenlerin hepsi bizim vatandaşımız, Suriyeli değil. Yakalananlar da şuanda tutuklu olanlar da gözaltında olanlar da ve arananlar da. Yani adeta Suriyeli zalim rejime destek veren ve bunun için kendi vatandaşını bombalarla öldüren bir olaydır bu. Bunu yapanlar böyle insanlar. Burada sınır güvenliği olarak hassasiyetimiz en üst seviyede. Bu olayda Suriyeli sığınmacıların bir rolü yok. Onlardan da hayatını kaybedenler oldu. Tabi olayı bu boyutuyla da görmek lazım.”Not: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.


facebook Twitter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Sayfa hakkında görüşlerini bildirmek istermisin?


Resimli Sözler

TÜMÜNÜ GÖSTER
Sms Sözleri

Sohbet - Bursa Sohbet - Sohbet - Sohbet Odaları