Sağlık Bakanlığı destekleyici ürünü toplatabilecek

Sağlık Bakanlığı destekleyici ürünü toplatabilecek Sağlık Bakanlığı destekleyici ürünü toplatabilecek

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Denetim Hizmetleri Başkanı Talip Uzun, “Sağlık Beyanı İle Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkındaki Yönetmelik”in yürürlüğe girmesiyle destekleyici, bitkisel adı altında ve sağlık sorunlarına iyi geldiği iddiasıyla satışa sunulan ürünlere “ayar geldiğini” söyledi.

‘TOPLATMA YETKİMİZ VARDI’

Yönetmelikte, Bakanlığın sahip olduğu yetki ve sorumlulukların nasıl kullanılacağına ilişkin usül ve esasların yer aldığını belirten Uzun, “Bizim, aslında sağlık beyanıyla satılan ürünlerle ilgili toplatma yetkimiz vardı ancak bu yetkinin nasıl kullanılacağının belirlenmesi gerekiyordu. Artık, bu tamamlandı” dedi.

Sağlık Bakanlığının, piyasadaki sağlık beyanıyla satışa sunulan bitkisel, kozmetik, destekleyici her türlü ürünü, toplatma yetkisine sahip olduğunu dile getiren Uzun, söz konusu yönetmelikle, artık hemen karar alıp, uygulamaya geçecek yolların açıldığını ifade etti. Uzun, şunları kaydetti:

“Eskiden de bu tür ürünleri toplatma yetkimiz vardı. Ancak bu ürünlerin piyasadaki kontrolünü sağlayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olduğu için biz bir ürüne ilişkin toplatma kararımızı, bu bakanlığın aracılığıyla yerine getiriyorduk.

Bu da çok etkin olmuyordu. Çünkü, kararı alan bir kurum, toplatmayı yapan başka bir kurum gibi bir durum ortaya çıkıyordu. Artık toplatma kararı aldığımızda bunu hemen uygulayabileceğiz. Ancak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da yine ürünü toplatabilir. Biz, aldığımız kararı oraya da bildireceğiz, onlar da gerekini yapacaklar.”Not: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.


facebook Twitter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Sayfa hakkında görüşlerini bildirmek istermisin?


Resimli Sözler

TÜMÜNÜ GÖSTER
Sms Sözleri

Sohbet - Bursa Sohbet - Sohbet - Sohbet Odaları