Orman Yangınları İnsan Kaynaklı

Orman Yangınları İnsan Kaynaklı Orman Yangınları İnsan Kaynaklı

Orman İşletme Şefliği’nde düzenlenen törene Vali Orhan Düzgün, Vali Yardımcısı Davut Haner, Orman Bölge Müdürü Ahmet Kara ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış konuşması yapan Orman Bölge Müdürü Ahmet Kara, Kayseri ilinde 210 bin hektar alanın ormanlık alan olduğunu söyledi. Kara, “Ormanlık alanın önemli bir kısmını ağaçlandırma sahaları oluşturmaktadır. Orman yangınlarına müdahale süresini kısaltacak ve etkili bir mücadele imkanı sağlayacak 21 adet yangın söndürme amaçlı su tankerinin kritik yerleşim birimlerinde konuşlandırılacak olması orman idaremizin gücüne güç katacaktır.” dedi.

2012 yılında Kayseri’de 6 adet ormanı yangını çıktığını ve 16,5 hektar alan yandığını dile getiren Kara, yangınların yüzde 90’nın insan kaynaklı olduğunu söyledi. Kara, yangınların kasıtlı ve ihmal sonucu çıktığını kaydederek, sıcaklığın arttığı bu dönemlerde yangın riskine karşılık vatandaşları da uyardı.

Vali Orhan Düzgün ise bazı orman yangınlarının kasıtlı çıkarıldığını ifade etti. Anız yangınlarının da orman yangınlarına sebep olduğunu belirten Düzgün, bu konuda vatandaşları uyardı. Vali Düzgün, “Anız yangınlarıyla topraktaki birçok canlının ölümüne sebep olunuyor. Doğa ile iç içe olan canlılarımızı da korumak hepimizin görevi. Vatandaşların anız yakımı konusunda duyarlı olmasını istiyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından törenle yangın söndürme tankerleri dağıtıldı. Tankerlerin nasıl çalıştığını inceleyen Vali Düzgün, hortumla fidanlıkları sularken, gazeteciler de nasibini aldı. Vali Düzgün, sıcak havada görev yapan gazetecileri serinletmeyi ihmal etmedi.Not: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.


facebook Twitter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Sayfa hakkında görüşlerini bildirmek istermisin?


Resimli Sözler

TÜMÜNÜ GÖSTER
Sms Sözleri

Sohbet - Bursa Sohbet - Sohbet - Sohbet Odaları