Ölen Babaları İçin Eylem Yapan Kardeşler

Ölen Babaları İçin Eylem Yapan Kardeşler Ölen Babaları İçin Eylem Yapan Kardeşler

Zonguldak’ta, hastalığına kesin teşhis konulabilmesi için ölümünden önce babalarından alınan kan örneğinin Ankara’ya 4 gün sonra gönderildiğini öğrenince, kardeşi 22 yaşındaki Elvan Zaman ile birlikte İl Sağlık Müdürlüğü önünde dün protesto eylemi yapan 25 yaşındaki Çiğdem Zaman, “Canımız yandı, çok üzüldük” dedi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu İkmal Daire Başkanlığı’nda uzman olarak görev yapan 63 yaşındaki Esat Zaman, geçen 8 Temmuz’da yüksek ateş şikayetiyle Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Viral enfeksiyon tedavisine başlanan Esat Zaman’dan 11 Temmuz perşembe günü alınan kan örneği, kesin teşhis için daha ileri tahlil yapılabilmesi amacıyla Ankara’daki Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Mikrobiyoloji Laboratuvarı’na gönderilmek üzere İl Halk Sağlığı Bulaşıcı Hastalıkları Şubesi’ne teslim edildi.

Babaları 14 Temmuz’da yoğun bakımda yaşamını yitiren Çiğdem ve Elvan Zaman, 16 Temmuz’da kan tahlilinin sonucunu öğrenmek için İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne gittiklerinde, kan örneğinin bir gün önce Ankara’ya gönderildiğini öğrendi. Duruma tepki gösteren iki kızkardeş, ‘Şikayetim var. Arkamdaki kurum işini doğru yapmıyor’, ‘Şikayetim var. Türkiye’deki sağlık sistemine güvenmiyorum, sağlık sistemine inanmıyorum’ yazılı dövizlerle dün İl Sağlık Müdürlüğü önünde eylem yaptı. Annelerinin haberi olmadığı gerekçesiyle basın mensuplarının görüntü almasını istemeyen Çiğdem ve Elvan Zaman, polisin uyarısıyla yaklaşık yarım saat sonra eylemlerini bitirdi.

‘CANIMIZ YANDI, ÇOK ÜZÜLDÜK’

Kardeşi Elvan ile İstanbul’da özel bir şirkette çalışan Çiğdem Zaman, DHA’ya yaptığı açıklamada, yüksek ateş şikayetiyle hastaneye kaldırdıkları babasının, viral enfeksiyon tedavisine başlanmasıyla vücudunda oluşan reaksiyon sonucu yoğun bakıma alındığını ve hayatını kaybettiğini söyledi. Hastanedeki tedavi süreciyle ilgili bir sıkıntılarının olmadığını belirten Çiğdem Zaman, şöyle konuştu:

“Doktorumuz, kargoda gecikme olmaması için kanı elden götürmemizi istedi. Ben de perşembe günü elden teslim ettim. Kargoya kalırsa 1 gün gecikme yaşanabilirdi çünkü. Ama babamız pazar sabaha karşı öldü. Biz babamızın hastalığını merak ediyoruz. Bulaşıcı bir şey olabilir, başka bir şey olabilir. Tahlilin sonucunu öğrenmeye gittimizde, daha yeni kan örneğini gönderdiklerini söylediler. ‘Neden?’ diye sorduğumuzda ise perşembe kargoya yetişmediğini, cuma ve pazartesi günü yazışmalar yapıldığından bahsettiler. Bizim aklımızın almadığı, yoğun bakımda yatan bir hastanın kanının neden 4 günde yazışmalar yüzünden Ankara’ya gidemediği. Bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Böyle olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Canımız yandı, çok üzüldük. Babam bireysel olarak da böyle şeylere çok karşı olan, bunları kafaya takan ve üzülen birisiydi. Bu şekilde olması bizi çok üzdü. Sadece ses çıkarmak istedik.”

Çiğdem Zaman, testin sonucunu takip edeceklerini, ayrıca konuyla ilgili gerekli yerlere şikayetlerini yapacaklarını ve bir açıklama beklediklerini söyledi.

Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada ise Esat Zaman’dan alınan kan numunelerinin Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarı’na nakillerinin sağlandığı, sonuçlarının beklendiği, olayla ilgili herhangi bir gecikme ya da ihmal söz konusu olmadığı kaydedildi.

ÖLEN BABALARI İÇİN EYLEM YAPAN KARDEŞLER: CANIMIZ YANDI, ÇOK ÜZÜLDÜK

 Not: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.


facebook Twitter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Sayfa hakkında görüşlerini bildirmek istermisin?


Resimli Sözler

TÜMÜNÜ GÖSTER
Sms Sözleri

Sohbet - Bursa Sohbet - Sohbet - Sohbet Odaları