Kilolu kadınlarda erken doğum riski

Kilolu kadınlarda erken doğum riski Kilolu kadınlarda erken doğum riski

Karolinska Enstitüsü Üreme Epidemiyoloji bölümünden Prof. Sven Cnattingius’un başkanlığında yapılan araştırmada, 1992-2010 yıllarında doğum yapan 1 milyon 500 bin kadının kayıtları tutuldu.

Enstitünün bugün yaptığı yazılı açıklamada, araştırmada, genç kadınların hamilelikleri sırasındaki beden kitle endekslerinin hesaplanarak kayıtların tutulduğu belirtilirken, endeksi 18.5 ve 24.9 olan hamile kadınların normal kilolu, 25 ile 29.9 ölçülerine sahiplerin kilolu, 30 ve daha üzeri ölçüleri olanların ise obez olarak tanımlandığına dikkat çekildi.

ERKEN DOĞUM RİSKİ YÜZDE 25

Araştırmaya göre, kilolu hamile bir kadının bebeğini dünyaya erken getirme olasılığının normal kilolu hamile bir kadına göre yüzde 25 daha yüksek olduğu bildirilirken, obez sınırları içinde olan kadınlarda ise bu olasılığının yüzde 60’a çıktığı açıklandı. Araştırmada, kilo arttıkça bebeğin planlanan süreden daha erken süre içinde dünyaya gelme olasılığının iki üç kat arttığına işaret edildi.

Vücutta hamilelik sırasında gelişen iltihap oranının erken doğum için risk olarak görüldüğü ve bebeklerin planlanan süreden daha önce dünyaya gelmelerine neden olduğu belirtildi.

İsveç’te her yıl 100 bin bebeğin doğduğu, bunlardan 250’sinin normal süresinden 12 hafta önce dünyaya geldiği ifade edildi.

İsveçli doktorların çalışması, Journal of the American Medical Association (JAMA) tıp dergisinde yayımlandı.Not: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.


facebook Twitter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Sayfa hakkında görüşlerini bildirmek istermisin?


Resimli Sözler

TÜMÜNÜ GÖSTER
Sms Sözleri

Sohbet - Bursa Sohbet - Sohbet - Sohbet Odaları