Kardemir işçisine yüzde 42 zam

Kardemir işçisine yüzde 42 zam Kardemir işçisine yüzde 42 zam

Kardemir ile Çelik-İş Sendikası arasında 2011-12 yıllarını kapsayan toplu iş sözleşmesinde yüzde 42’lik zam kabul edilirken, bugün imzalar atıldı. Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül, Kardemir’in giriş kapısının önünde kurulan platforma işçilerin omuzlarında getirildi. Karabük Valisi İzzettin Küçük, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Karabük Milletvekili Osman Kahveci, Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Mutullah Yolbulan, Kardemir Genel Müdürü Fadıl Demirel, Kardemir Karabükspor Başkanı Nevzat Şahin, Ak Parti, CHP ve MHP il başkanları, sendika yöneticileri platformda yerlerini aldı. Yaklaşık 2 bin Kardemir işçisi ve aileleri, ‘Fabrika işçi omuz omuza’, ‘Sendika işçi omuz omuza’ sloganları attı. İşçilere hitaben konuşan Cengiz Gül, şöyle dedi:

“Yüzde 42’den dönüşümüz mümkün değildi. Tüm sendikal yaşamımı sizlerin uğruna burada bitirmekte kararlıydım. Eğer bu sözleşme bu şartlarda olmasaydı asla imzalamayacaktım. Yüzde 42 bizim taban ücretimiz oldu. Ortalama ağırlıklı zam yüzde 47.1. Kardemir ilk 3 aylık karını 41.2 milyon TL bekliyormuş. Ama 47.1 milyon TL olarak açıkladı. Tesadüfe bakın zam oranımız kadar Kardemir 47.1 milyon TL kar açıkladı. Bilsem yüzde 50 yapardım.”

Mehmet Ali Şahin ise, çalışma barışının nasıl olacağını merak edenlerin Karabük’e gelip yaşanan tabloyu görmesini isterken şunları söyledi:

“Çalışma barışı üzerine kitaplar yazarlar, kanunlar çıkar, yönetmelikler yayınlanır, nutuklar atılır, çalışma barışı diye. Nasıl sağlanır, nasıl uygulanır merak edenler şu anda Karabük’e gelmeliler ve şu tabloyu seyretmeliler. Eğer bir toplu iş sözleşmesi töreninde o iş yerinde çalışan emekçi kardeşlerimiz sendika başkanını alkışladığı kadar işverenini alkışlayabiliyorsa orada çalışma barışı olmuş demektir.”

Konuşmaların ardından Kardemir ile Çelik-İş Sendikası arasında imzalar atıldı.Not: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.


facebook Twitter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Sayfa hakkında görüşlerini bildirmek istermisin?


Resimli Sözler

TÜMÜNÜ GÖSTER
Sms Sözleri

Sohbet - Bursa Sohbet - Sohbet - Sohbet Odaları