İNCELEME: Gigabyte GeForce GTX 770 OC

İNCELEME: Gigabyte GeForce GTX 770 OC İNCELEME: Gigabyte GeForce GTX 770 OC

Nvidia’nın 700 serisine ait üst seviye GPU’larından birini kullanan Gigabyte GeForce GTX 770 WindForce 3x OC 2 GB, adından da anlaşılabileceği gibi referans soğutma yerine etkili ve sessiz bir soğutma sağlayan özel WindForce 3x teknolojisini kullanıyor ve overclock’çuların hayallerini süsleyen bu kartı ağır yük altında bile 70 derecenin altında tutmayı başarıyor.

Üzerinde yer alan 80 mm’lik üç adet fanın açılı yerleştirilmesi sebebi ile sıcağı daha sessiz bir şekilde karttan uzaklaştırırken bunların hemen altında yer alan ve hafıza modüllerinin üzerlerini de kaplayan alüminyum radyatörler ve ikisi 8 mm dördü 6 mm’lik özel tasarım bakır borular da ısının etkin bir şekilde bileşenlerden uzaklaştırılmasında büyük rol oynuyor. Çift slot kaplayan Gigabyte GTX770 OC, testlerimiz sırasında yük altında neredeyse 190 watt gibi nispeten düşük bir tüketim gerçekleştirdi. Bu da 550 watt’lık bir sistemin kart için yeterli olabileceğini gösteriyor. SLI uyumlu tasarımı ile çoklu GPU kullanımına uygun olan kart, üzerinde iki adet Dual Link DVI, bir tam boy HDMI ve DisplayPort bağlantıları yer alıyor. Dual Link DVD ile Full HD’den daha yüksek çözünürlüklü ya da 125 Hz’e kadar olan monitörleri de rahatlıkla bu kart ile kullanabiliyorsunuz.

Gigayte’ın üst seviye ekran kartı ailesinin bir üyesi olan GeForce GTX 770 OC, üzerindeki WindForce 3x soğutma teknolojisi ile tüm diğer aile bireyleri ile benzerlik gösterse de CUDA değil Kepler tabanlı bir çekirdeğe sahip. Dolayısıyla GTX 770 aslında GTX 680’nin devamı niteliğinde bir GPU. Ancak arasında fark yok demek haksızlık olur çünkü GTX 770,  default olarak etkileyici bir 1137 Mhz’lik saat frekansı ile geliyor ve bunu 1189 MHZ’e kolaylıkla boost etmek mümkün. 2 GB GDDR5 hafızanın 7 Ghz’lik default hafıza frekansı da yine parmak ısırtıyor. Bu şekilde GTX 680’e göre %10’luk bir performans artışı sağlanıyor. OC GURU II ile kolaylıkla 1300 Mhz’e kadar overclock yapıldığında bile çok stabil çalışabilen kart, kullanıcısına %5 ile %10 arası bir performans artışı daha sağlıyor. Overclock durumunda hafıza freakansı da 7.5Ghz’i geçiyor. Bu şekilde GTX 780’e oldukça yaklaşıyor. Yaptığımız testlerde Crysis 3, FarCry 3 ve benzeri tüm oyunlar ile 3DMark 11’de ilk 5 içinde yer alan Gigabyte GTX 770 WindForce 3X OC, oyuna gönül vermiş olanlar için ideal bir seçenek gibi duruyor.Not: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.


facebook Twitter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Sayfa hakkında görüşlerini bildirmek istermisin?


Resimli Sözler

TÜMÜNÜ GÖSTER
Sms Sözleri

Sohbet - Bursa Sohbet - Sohbet - Sohbet Odaları