‘İkinci Aşamanın Faaliyete Geçmesini Bekliyoruz’

‘İkinci Aşamanın Faaliyete Geçmesini Bekliyoruz’ ‘İkinci Aşamanın Faaliyete Geçmesini Bekliyoruz’

Baluken, partisinin Yalova İl Teşkilatı tarafından Şaban Temüge Turizm Otelcilik ve Meslek Lisesi Uygulama Otelinde düzenlenen yemekte gazetecilerin sorularını yanıtladı. BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’ın Abdullah Öcalan ile görüşmesiyle ilişkin, “Henüz arkadaşlarla görüşme şansımız olmadı. Yarın grup yönetimi toplantısında bir araya geleceğiz ve burada o konuyla ilgili önümüzdeki dönemin tartışmalarını birlikte yürüteceğiz. Kamuoyuna açıklanması gereken bir şey varsa ancak yarınki toplantıdan sonra açıklanır ama paylaşılması gereken şeylerin paylaşıldığını düşünüyoruz” diye konuştu.

Çözüm sürecinde gelinen noktaya da değinen Baluken, şöyle konuştu:

“Çözüm süreci ile ilgili birinci aşama, haziran sonu temmuz başı itibariyle tamamlanmak üzere, büyük ölçüde tamamlanacak ve top hükümette olacak. İkinci aşamanın demokratik ve anayasal değişiklikler boyutuyla hızlanması ve hayata geçmesini bekliyoruz. Bütün halkımızın beklentisi budur. Çözüm sürecinin sağlıklı ilerlemesi, 76 milyonun artık ortak kaygısıdır. Belirli küçük, ırkçı, şövenist, aşırı milliyetçi kesimler dışında 76 milyon insanımızda bu konuda ortak bir duygu oluşmuştur. Dolayısıyla hükümetin ikinci aşamanın gereklerini yerine getirmesi konusunda hızla somut birtakım adımlar atması ve demokratikleşmeyle ilgili birtakım düzenlemeler yapması gerekiyor.”

Baluken, PKK’nın geri çekilmesi konusundaki durum ve çekilen PKK’lı sayısı ile ilgili soruya ise “Bunu bizim bilmemiz mümkün değil. Bunu KCK Yürütme Konseyi’ne sormak lazım ama haziran sonu, temmuz başı itibariyle büyük oranda tamamlanacak” diyerek cevap verdi. Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylarla ilgili bir soru üzerine Baluken, şunları söyledi:

“Ancak genişleyen çeperle beraber, bu Taksim’deki haklı direnişi farklı bir yöne çevirmek isteyen Ergenekoncu, ulusalcı, farklı çevrelerle AKP arasındaki bir rejim kavgasıymış, bir statüko rövanşıymış gibi hissettirmeye çalışan bir arayış oldu. Böyle bir arayışın Taksim’deki direnişin içini boşaltmaya yönelik olduğunu biz belirttik. Ne AKP ne de bu ulusalcı, Ergenekoncu çevrelerle ortak hareket etmeyeceğimizi, orada direnen, demokrat, devrimci, sol, ötekileştirilen bütün kesimlerle birlikte olduğumuzu söyledik. Şu anda da duruşumuz, pozisyonumuz aynıdır. Tabii burada AKP’nin artık bu haklı taleplerle ilgili sokaktaki gerginliği azaltacak, müzakereyi önceleyecek bir süreç işletmesi gerekiyor.”Not: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.


facebook Twitter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Sayfa hakkında görüşlerini bildirmek istermisin?


Resimli Sözler

TÜMÜNÜ GÖSTER
Sms Sözleri

Sohbet - Bursa Sohbet - Sohbet - Sohbet Odaları