İki koçun hikâyesi

İki koçun hikâyesi İki koçun hikâyesi

ANALİZ 
80’li yılların başlarında, yıldızlar kategorisinde aynı takımda buluştular. Biri 66 doğumluydu ve İtalyan Lisesi’nde okuyordu. Bir yaş küçük olan diğeri,
Galatasaray
Lisesi öğrencisiydi. Aralarında 13 ay vardı. 

‘Ağabey’ diyebileceğimiz, basketbolcu olamayacağına erken karar verdi ve makas değiştirerek, antrenörlüğe atladı. ‘Küçük’ ise çok arkalardan başladığı spor kariyerinde hızla yükselip, ülkemizin en önemli oyun kurucularından biri oldu. Yaklaşık 200 kez milli formayı giyerek, kaptanlık yaptı. 

Kaptanı alkışladığımız dönemde, antrenörün yükselişi de başlamıştı. Yetiştiği Efes okulunda ciddi ve iddialı bir çalıştırıcı oldu. Bu iddiayı görev aldığı her kulübe aşıladı. Türk Telekom, Karşıyaka derken, yuvaya dönüp Efes’le Avrupa’da Final Four gören ilk koç unvanına erişti. Sonra
İtalya
; Saporta Kupası, yine Final Four… Memlekete dönüş; Ülker, çalkantılı dönemler,
Beşiktaş
, Efes, tekrar İtalya, tekrar Beşiktaş… Geçen yıl Beşiktaş’a Milangaz’ın sponsorluğunda bir sezonda üç kupa kazandırarak tarihindeki en parlak basketbol sayfasını yazdı. Siyah-beyazlı camia, 37 yıl sonra gelen ilk şampiyonluğun tatlı sarhoşluğundan uyanamadan, o demir aldı ve çocukluğundan beri taraftarı olduğu kulüple, Galatasaray’la anlaştı.
Ne garip! Öykümüzün diğer kahramanı da çocuk denecek yaşta Galatasaray forması giymiş, 1985 yılında lisesini dünya ikinciliğine taşımıştı. Yıllar sonra Türk Milli Takımı’nın ikinci olduğu Avrupa Şampiyonası’nda kaptan olarak gümüş madalyayı boynuna taktı. Sonra o da sahanın kenarına geçti, merdivenleri yine sabır ve ağırbaşlılıkla tırmandı. Milli Takım’ın 2010 dünya ikinciliğinde yardımcı antrenördü. 

Ergin Ataman… Son beş yılda dördüncü finaline çıkıyor. Efes ve Beşiktaş’la iki şampiyonluğu var. Bugün hem Galatasaray’ın 23 yıllık şampiyonluk hasretini dindirmek, hem de üç farklı takımda aynı başarıyı yaşayan ilk koç olma amacında… 

Orhun Ene… Sporculuk yaşamında sekiz kez final oynadı, üçünden şampiyonlukla çıktı. Marmara’nın güneyinde son dört yılda küçük çaplı bir mucize yarattı. Daha önce Eczacıbaşı ve Ülker formalarıyla kaldırdığı kupayı, bu kez Banvit adına kucaklamak istiyor. 

Spora aynı yıllarda Eczacıbaşı çatısı altında başlamış, yolu bir biçimde Galatasaray’dan geçmiş iki değerli spor adamı… Sezon boyu takımlarının başarısı için didindiler, kâğıt üzerinde kendilerinden daha güçlü, finallere, şampiyonluklara abone olmuş tecrübeli ekipleri geride bırakarak finalde buluştular. Bize centilmence bir atmosferde güzel basketbol izleteceklerinden hiç şüphem yok. İyi olan kazansın…Not: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.


facebook Twitter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Sayfa hakkında görüşlerini bildirmek istermisin?


Resimli Sözler

TÜMÜNÜ GÖSTER
Sms Sözleri

Sohbet - Bursa Sohbet - Sohbet - Sohbet Odaları