Güneş Enerjili Aaraba Kullandı, Kendini Pilot Hissetti

Güneş Enerjili Aaraba Kullandı, Kendini Pilot Hissetti Güneş Enerjili Aaraba Kullandı, Kendini Pilot  Hissetti

İlişkili Haberler

Arı Gibi Çalıştılar, Uçak Gibi Yarış Otosu Yaptılar

İTÜ’lü öğrenciler ürettikleri güneş enerjili aracı Enerji Bakanlığı binasına getirdiler. Bakan Yıldız, bakanlık binası önünde bir deneme sürüşü yaptı.

BAKAN YILDIZ: KENDİMİ PİLOT GİBİ HİSSETTİM

Sürüş testi yapan Enerji Bakanı Yıldız, kameralara çok heyecanlı olduğunu söyledi. Sürüş denemesi sonrasında görüşlerini aktaran Yıldız, “Aslında tahmin ettiğimden daha kolay bir sürüşü var. Herkese de tavsiye ederim bununla yarışa girilebilir kendimi pilot gibi hissettim. İstanbul Üniversitesi hocalarına ve öğrencilerine teşekkür ediyorum. Türkiye geleceği için önemli bir proje bunların ticarileşmesini tavsiye ediyorum.” ifadelerini kullandı.

30 BİN TL YARDIM SÖZÜ

Sürüş öncesi açıklama yapan Yıldız, “Avusturalya’daki yarışa katılmamız için biraz eksiğimiz var dediler. Bunu da İTÜ’den mezun olan biri olarak, oradan aldığım mühendislik titri ile hem geçimimi sağlayacak hem de bir miktar para biriktirebileceğim bir mühendislik diploması aldım. O yüzden bir miktar parayı da bu araçla paylaşmak istiyorum.” dedi. Basının söz konusu miktarın ne kadar olacağını sorması üzerine Enerji Bakanı, miktarın 30 bin TL olacağını açıkladı.

BİNDİĞİM ARAÇTAN DAHA DEĞERLİ

İTÜ’nün bu çalışmasını doğalgaza ve petrole alternatif çözümler çerçevesinde değerlendirdiğini vurgulayan Yıldız, “Ümitvarım, benim bindiğim araçtan daha değerli” dedi. Bunun üzerine gazetecilerin, “Bu araçları makam aracı olarak değerlendirebilir misiniz?” sorusu üzerine Bakan Yıldız, “Mutlaka ilerde makam aracı olarak değerlendirilecektir, eğer öyle olursa bunu değerlendiren ilk bakanlık da biz olmalıyız.” dedi.

İSTANBUL-ANKARA ARASINDA 2 TL YAKIYOR

Öğrencilere araç hakkında sorular yönelten Bakan Yıldız’ın, “Günde kaç saat sürdünüz?” sorusuna öğrenciler, “5 saat.” karşılığını verdi.

Aracı tasarlayan İTÜ’lü öğrencilerden Berkay Beyazıt, kullandıkları malzemenin yüzde 85’inin yerli olduğunu belirterek, 70-80 km hızla giderken saç kurutma makinesi kadar yaktığını ifade ederek, aracın İstanbul’dan Ankara’ya gelirken sadece 2 TL yaktığını vurguladı. Yıldız, üretilen aracın yüzde 85’nin yerli olduğunu öğrenince, “Bize proje yapsaydınız bizden teşvik alırdınız. Sizin bu 2 TL’ye geldiğiniz yola 800 TL veren bin TL veren var” dedi.

SERİ ÜRETİM 85 BİN TL’Yİ BULUR

Yıldız’ın, “Şimdi almak istersek ne kadara mal olur bize?” sorusu üzerine, aracın 300 bin TL’ye mal olduğunu belirten Beyazıt, seri üretimi geçilmesi halinde 85 bin TL civarında satılabileceğini söyledi.

“YOLDA BİZE UZAYLI MUAMELESİ YAPTILAR”

Gazetecilerin, sohbet sırasında, “İstanbul’dan buraya gelirken sizi trafikte nasıl karşıladılar, şaşırdılar mı?” sorusu üzerine Berkay Beyazıt, “Yolda bize uzaylı muamelesi yaptılar. Birkaç kişi direksiyonu bırakıp fotoğraf çekmeye kalktı.” şeklinde cevap verdi.

Kaynak: Selami Çalışkan/haber365-ÖzelNot: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.


facebook Twitter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Sayfa hakkında görüşlerini bildirmek istermisin?


Resimli Sözler

TÜMÜNÜ GÖSTER
Sms Sözleri

Sohbet - Bursa Sohbet - Sohbet - Sohbet Odaları