Google ve Amazon’a Şok Soruşturma

Google ve Amazon’a Şok Soruşturma Google ve Amazon’a Şok Soruşturma

Britanya’da uluslararası şirketlerin vergi kaçırmasıyla ilgili skandala Google’ın ardından Amazon’un da adı karıştı. Daha önce Google patronu Eric Schmidt’in vergi yasasındaki boşluklar dolayısıyla az vergi ödemelerini savunması ülkede tartışmalara neden olmuştu.

Google, 2011 yılında Britanya’daki elde ettiği 2,6 milyar sterlin gelirin 224 milyon sterlinlik kısmını vergi olarak ödemesi gerekiyordu. Fakat şirket sadece 6 milyon sterlin vergi ödedi. Google, gelirlerinin çoğunluğunu düşük vergi koyan başka ülkelerde gösterdi. İngiliz Parlamentosu Kamu Harcamaları Komitesi Başkanı Margaret Hodge başkanlığındaki komisyon, Google’ı etik olmayan dolambaçlı yollara tevessül etmekle suçluyor.

Google hakkında tartışmalar sürerken Amazon şirketinin de vergi soruşturmasına dahil edilmesi uluslararası şirketlerin ülkedeki vergi ödemelerindeki sorunun boyutunu gösteriyor. Amazon, Britanya’da yürüttüğü ticari faaliyetlerinde ödediği cüzi vergiler nedeniyle gündemde. Amazon, Britanya’da 2012 yılında 320 milyon sterlinlik satış karşılığında 3,2 milyon sterlin tutarında kurumlar vergisi ödedi. Oysa Seattle merkezli firmanın yatırımcılarına yaptığı bildirimler, Britanya’daki ticaret hacminin 4,2 milyar sterlin civarında olduğunu gösteriyor. Şirketin vergi boşluklarını son noktaya kadar zorlayarak milyarlarca sterlinlik vergiden kaçındığı anlaşılıyor.

Uluslararası şirketlerin vergi uygulamalarından dolayı tartışmalar sürerken şimdi ise bazı Britanya merkezli şirketler de benzeri vergiden kaçınma yöntemleri nedeniyle eleştiri oklarının hedefinde. Britanyalı perakende zinciri Marks and Spencer’in yeni kurduğu online alışveriş sitesinden Avrupa’ya yaptığı satışları İrlanda üzerinden faturalandırarak ilave kurumlar vergisi ödemelerinden kaçındığı anlaşılıyor. Britanya’daki depolarda duran ürünlerinin ihracını ‘transfer fiyatlandırması’ yoluyla İrlanda üzerinden faturalandıran şirket, bu yolla Britanya’da kurumlar vergisini toptan satış fiyatı üzerinden öderken, İrlanda’da perakende satışlar üzerinden daha düşük oranlı olarak ödüyor. Şirketin başvurduğu ülkeler arası faturalandırma uygulaması tamamıyla vergi kanunlarına uygun. Ancak ülkede oluşan ticari hacmin yurtdışında vergilendirmesine yönelik yaygınlaşan eğilim, bu konudaki düzenleme ve denetimlerin sıkılaştırılmasını gündeme getiriyor.Not: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.


facebook Twitter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Sayfa hakkında görüşlerini bildirmek istermisin?


Resimli Sözler

TÜMÜNÜ GÖSTER
Sms Sözleri

Sohbet - Bursa Sohbet - Sohbet - Sohbet Odaları