Gilbert hastalığı tedavisi

Gilbert hastalığı tedavisi Gilbert hastalığı tedavisi

Ailesel geçiş gösteren doğusal bir rahatsızlık olan gilbert hastalığı, günümüze nadir rastlanan sağlık sorunlarından biri olmakta ve ekseri hafif belirtiler gösterdiği için çoğu kişi gilbert hastalığının farkına varamaz. Gilbert hastalığının tam olarak kişiye ne tür bir sorun yarattığı henüz kesinlik kazanmasa da, karaciğer hücrelerinin kanda bulunan bilirubini alamadığı bilinmekteir. Bazı kişilerde se karaciğer içerisinde biliburin girer ancak yeterli şekilde kullanılamaz.

Gilbert hastalığı tedavisi

Doğuştan husule gelen gilbert hastalığı ekseri 15 yaşlarında anlaşılmaktadır. Bazı durumlarda kişi 45 yaşına kadar hastalığı hiç fark etmeden yaşamakta ve bu yaşlarda ancak hastalıktan haberdar olmaktadır. Erkeklerde daha fazla görülen gilbert hastalığı, bir çeşit zararsız sarılık türüdür. Hastalığın belirtileri hafif halsizlik, bulantı ve üst karın bölgesinde ağrıdır. Bu semptomlar bazı dönemlerde hafif bazı dönemlerde şiddetli olarak hissedilir.

]]>

Gilbert hastalığı için bir tedavi uygulanmasına gerek görülmez. Hastalığın belirtileri birkaç gün içinde geçer ve hasta eski sağlığına yeniden kavuşur. Uzun süren durumlarda hastalara barbitüratlar verilebilir.

Bir önceki Takvim yöntemiyle korunma hesaplama başlıklı konumuzda takvim yöntemi doğum kontrol, takvim yöntemi hesaplaması ve takvim yöntemi ile hamile kalma hakkında bilgiler sunulmuştu.

]]>Not: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.


facebook Twitter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Sayfa hakkında görüşlerini bildirmek istermisin?


Resimli Sözler

TÜMÜNÜ GÖSTER
Sms Sözleri

Sohbet - Bursa Sohbet - Sohbet - Sohbet Odaları