Erken boşalma her 100 erkekten 70’inin şikayeti

Erken boşalma her 100 erkekten 70’inin şikayeti Erken boşalma her 100 erkekten 70’inin şikayeti

100 erkekten 70’inin erken boşalma problemi yaşadığına değinen Uluslararası On Klinik Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ülküsan Özer, erken boşalmanın tanımı, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Erken boşalmayı süre değil kontrol ve süreklilik belirler!

Uluslararası On Klinik Üroloji Uzm. Op. Dr. Özer, “Erken boşalma; cinsel ilişki sırasında ya da cinsel ilişkiye başlamadan önce erkeğin isteği dışında ve partnerini tatmin etmeksizin boşalmasıdır. En sık karşılaştığımız sorulardan biri de erken boşalmanın süre ile tanımı konusunda. Dünya çapında çeşitli yaş gruplarındaki erkekler üzerinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki erkeğin ortalama boşalma süresi yaklaşık 5 – 12 dakikadır. Dolayısıyla genellikle cinsel birleşme başladıktan sonra 1 – 3 dakika arasında gerçekleşen boşalmalar erken boşalma olarak tanımlanır. Ben süre vermekten ziyade boşalmanın erkeğin kontrolü altında olup olmadığına ve süreklilik kıstasına dikkatleri çekmek istiyorum. Özellikle ilk cinsel ilişkide ve cinsel ilişkiye bir süre ara verildikten sonraki ilk cinsel birlikteliklerde erken boşalma sıklıkla görülür ve olağan olarak da kabul edilir fakat durum süreklilik arz ediyorsa erken boşalma sorunundan söz edilebilir ve uzman bir hekime başvurmak gerekir. Erken boşalmayı ele alırken erkeğin boşalma eylemi üzerindeki kontrolüne ve partnerinin tatminini de irdelemek gerekir.”

‘ERKEN BOŞALMANIN YAŞI YOK’

Üroloji Uzm. Op. Dr. Özer, “Araştırmalar gösteriyor ki her 100 erkekten 70’i erken boşalma problemi yaşamaktadır. Erken boşalma her yaşta görüldüğü için erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluklarının başında görülür. Ama 40 yaş altı erkeklerde görülme oranı daha yüksektir. Erken boşalma hem psikolojik, hem de fizyolojik nedenlere bağlı olarak gelişebilir. 40 yaş altındaki erkeklerde daha çok yeterli cinsel deneyimin olmaması, mastürbasyon yoluyla boşalma alışkanlığı, stres, depresyon, heyecanlı, aceleci kişilik yapısı ya da partner tarafından aşırı uyarılma gibi nedenlerle ortaya çıkar. İleri ve orta yaşlarda ise erken boşalmanın çoğunlukla fizyolojik nedenlere bağlı ortaya çıktığını gözlemliyoruz. İdrar yolu ve prostat enfeksiyonları, nörolojik problemler, Hipertiroidi (tiroid bezlerinin aşırı çalışması) erken boşalmaya neden olabilir. Ayrıca sertleşme yetersizliği olanlarda da erken boşalma görülmektedir. “

‘ERKEN BOŞALMA KADER DEĞİL’

Üroloji Uzm. Op. Dr. Ülküsan Özer, “Erken boşalma erkeklerde yetersizlik hissi, mutsuzluk, kaygı, cinsel ilişkiden uzaklaşma yarattığı gibi kadınlarda da benzer durumlar yaratarak, ilişkiyi zedeler, sorun çözülmezse evliliklerde boşanmaya varacak bir sürecin zeminini hazırlar. Ne yazık ki ülkemizde bu kavram hala toplumumuzun bazı kesimlerince bilinmemekte, ya da toplumsal, sosyal değerler nedeniyle eşler bunu aralarında dile getirip, paylaşamadıkları için durum olağan kabul edilerek sürüp gitmektedir. Oysa erken boşalma probleminin tedavisinde ortalama % 85 gibi yüksek bir başarı vardır. Tedavideki ilk ve en önemli aşama sorunu kabul etmek ve konusunda uzman bir üroloji hekimine başvurmaktır. Erken boşalma sorununun nedenlerine bağlı olarak uzman hekim tarafından uygun tedavi planı çizilecek, gerekli olduğu takdirde hasta diğer branş hekimlerine yönlendirilecektir.”Not: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.


facebook Twitter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Sayfa hakkında görüşlerini bildirmek istermisin?


Resimli Sözler

TÜMÜNÜ GÖSTER
Sms Sözleri

Sohbet - Bursa Sohbet - Sohbet - Sohbet Odaları