Çok güzel hareketler

Çok güzel hareketler Çok güzel hareketler

Taksim’deki Gezi Parkı’nda başlayıp tüm ülkeyi saran protesto dalgasında futbol taraftarlarının birlik içerisinde hareket etmesi hem şaşkınlık hem de memnuniyet yaratmıştı.
Beşiktaş
taraftar grubu Çarşı’nın ‘direniş’i ve eylemler boyunca tavrı, onlara destek olan Fenerbahçe,
Galatasaray
gibi ezeli rakiplerinin yanı sıra bütün ligleri kucaklayan ve saha dışında normalde ‘düşman’ olan kitlenin bir arada durmasını sağlayan süreç yeni şaşkınlıklar da beraberinde getiriyor.
‘Sert’ geçen futbol sezonunun ardından tribünlere barış getirmek için yapılan son hamleyse eski günleri özlemle ananların dileğini yerine getirecek cinsten: Fenerbahçe’nin taraftar platformlarından ‘12numara’ ağustos ayında Sarı-Lacivertlilerin Galatasaray ile oynayacağı Süper Kupa maçını ‘karışık’ tribünlerde, yani ‘yanyana’ izlemek istediklerini açıklayıp ‘tarihi çağrı’ yaptı. 

‘Polis olmadan, bizbize…’ Çağrıda, maçta polis güçlerinin istenmediği belirtilirken, ”Polis olmadan, yöneticileri aramıza almadan; beraber direndiğimiz, renk farketmeksizin tek çatı aldında kucaklaştığımız insanları bekliyoruz. Süper Kupa ile oynayacağımız maça, gerekirse Beşiktaş taraftarlarını da davet ederek; Türk Futbolu’ndaki kötü tabloya son vermek istiyoruz. Gelin Süper Kupa’yı omuz omuza izleyelim” denildi. 

İHL mezunu
AKP
’li Bildiriyi yayımlayan ‘12numara.org’ sitesinin sahibi ve yöneticisi Mehmet Alakuş isminde bir Fenerbahçe taraftarı. 30 yaşında olan Alakuş aynı zamanda İmam Hatip Lisesi mezunu bir AK Parti’li olarak tanımlıyor kendisini. Kendisine bu bildiriyi yazdıran süreç ise protestolara iştirak ettiği Gezi Parkı’nda gelişmiş. “Bizzat meydanda yaşadıklarım, protesto esnasındaki birlik beraberlik beni bu yola itti” diyen Alakuş ekliyor: “Yanyana olunca her şey daha güzel oluyor. Buna karar verdim.” 

‘Kötü tepki gelmedi’ Peki bu bildiriyi tek başına mı kaleme almış, karar nasıl çıkmış? Alakuş bunu şöyle yanıtlıyor: “31 Mayıs’a kadar Fenerbahçe-Galatasaray-Beşiktaş arasında büyük çekişme ve karşılıklı gerginlik vardı. Gezi Parkı’ndaki dayanışmayı görünce de fazla üzerinde konuşmadan ve süreci uzatmadan bildiriyi yayımlamak istedim. Bizim bir yönetim kadromuz var ama hep bir arada değiliz. Çoğu kişinin bildiriden, yayımlandıktan sonra haberi oldu.”
Alakuş’a diğer takımların taraftar grupları bir geri dönüş yapmamış ama konuştuğu taraftarlardan ‘kötü tepki’ gelmemiş: “Yayımlarken olası tepkileri göze alarak yaptık. Ama şu ana kadar herhangi kötü tepki yok. Tam tersine Galatasaray, Beşiktaş taraftarları hoş buldular. Kimi Trabzonspor taraftarı da destek veriyor.” 

‘Herkes imzalarsa olur…’ Galatasaray taraftar grubu Ultraslan’ın Başkanı Veysel Giley de bu çağrıyı güzel bulsa da çağrının bütün Fenerbahçeli taraftarları ‘bağlaması gerektiğini’nin altını çiziyor önce: “Biz Ultraslan olarak Galatasaray’ın tek taraftar grubuyuz bütün taraftarı temsil ediyoruz. Ancak Fenerbahçe’de bildiğiniz gibi Genç Fenerbahçeliler, Antu, 1907, Sarı-Lacivert gibi pek çok organizasyon var. Onların da fikri önemli.”
Giley, bu çağrıya Fenerbahçe tribün gruplarının hepsinin imza vermesi durumunda seve seve bu çağrıya kulak vereceklerini söylüyor. “Fenerbahçe’yi beklemeden bu çağrıyı siz yapmaz mısınız?” sorusuna ise “Bu onlara ayıp olur. Rol çalmak olur. Davet gelirse biz uyarız” demekle yetiniyor.
Türkiye Futbol Federasyonu’nun nasıl bir karar vereceği bilinmiyor ancak Fenerbahçe taraftarının bu çağrısının şimdiden geleceği yönelik iyi mesajlar verdiği kesin.Not: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.


facebook Twitter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Sayfa hakkında görüşlerini bildirmek istermisin?


Resimli Sözler

TÜMÜNÜ GÖSTER
Sms Sözleri

Sohbet - Bursa Sohbet - Sohbet - Sohbet Odaları