Chrome masaüstüne iniyor

Chrome masaüstüne iniyor Chrome masaüstüne iniyor

Chrome’un beşinci yılı şerefine Google, masaüstü Chrome uygulamalarını hayata geçirdiğini duyurdu.


Bu yeni Chrome uygulamaları hali hazırda Chrome Web Store’da bulunan uygulamalardan işleyiş ve amacı açısından oldukça farklı. Google bu yeni Chrome uygulamaları hizmetiyle Chrome’un kendi uygulama platformunu resmen açmış oluyor ve tarayıcıya sıkışıp kalmış olan Chrome uygulamalarını masaüstüne taşıyor.

Bu yönüyle Windows, OSX, hatta iOS ve Android’e rakip olmayı planlayan Chrome uygulamaları, Windows ve Mac masaüstü uygulamaları gibi çalışıyor. Chrome’a özel kodlarla geliştirildikleri için uygulamalar sadece Chrome tarayıcıları üzerinde çalışabiliyor ve diğer web tarayıcılarını desteklemiyor.

Chrome uygulamaları ayrıca tarayıcı dışındaki platformlarda da kullanılabiliyor. Offline olarak çalışabilme özelliğine sahip uygulamalar cihazlar ve işletim sistemleri arasında senkronize edilebiliyor. Bilgisayarın GPU, bellek, webcam, mikrofon ve bluetooth bağlantısına da erişebilen Chrome uygulamalarını şu an Windows ve Chromebook kullanıcıları kullanabiliyor. Mac ve Linux kullanıcıları ise birkaç hafta daha beklemek durumunda.

Chrome Apps

Chrome uygulamaları böylelikle bilindik Windows uygulamalarının ötesine geçip Chrome işletim sistemini bilgisayarınızın merkezine oturtmak istiyor. Kendine ait bir uygulama platformu yaratan Chrome, işletim sistemini en az Windows ve Mac OSX kadar iddialı yaparak “bu piyasada artık ben de varım” diyor.

Şu an ilk etapta Chrome Web Store’da 50′nin üstünde Chrome uygulaması bulunuyor. Google zamanla bu uygulamaların sayısının artacağını ve kullanıcıların her ihtiyacına hitap eden yeni uygulamaların mağazadaki yerini alacağını söylüyor. Şu an sadece masaüstü kullanıcılarını hedefleyen ve Windows ve OSX işletim sistemine rakip olarak karşımıza çıkan Chrome, ilerleyen zamanlarda bu uygulamaları mobile de taşıyacak. Böylelikle Android ve iOS uygulamalarına rakip olarak mobil Chrome uygulamaları da akıllı telefon ve tabletlerimizi süslemeye başlayacak.

Kaynak: Sosyalmedya.co Not: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.


facebook Twitter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Sayfa hakkında görüşlerini bildirmek istermisin?


Resimli Sözler

TÜMÜNÜ GÖSTER
Sms Sözleri

Sohbet - Bursa Sohbet - Sohbet - Sohbet Odaları