Böyle bir pil görmediniz!

Böyle bir pil görmediniz! Böyle bir pil görmediniz!

Böyle bir pil görmediniz!

Tüm bir kasabanın elektrik enerjisini, yarım saat boyunca sağlayacak bir pil! Şaka gibi ama gerçek!

ABD’de uygulamaya konan bir proje, yakın gelecekte elektrik kesintilerinin tarih olmasına yarayabilir. Ülkenin 5 eyaletinde, Washington, Oregon, Idaho, Montana, ve Wyoming’de, 60 bin abone ile uygulamaya geçirilen  Pasifik Kuzeybatı Akıllı Şebeke Demo Projesi, enerji güvenilirliğinde yeni bir çığır açmaya aday.
 
Ana unsurlarından birini elektrik kesintilerde devreye giren 5 megavat gücündeki bir lityum iyon pilin oluşturduğu 178 milyon dolarlık proje, elektrik şebekesini gerektiğinde desteklemek üzere yenilenebilir kaynaklardan beslenen mikro şebekelerin varlığına dayanıyor. Yaklaşık 600 hanenin enerji ihtiyacını yarım saat süreyle karşılayabilen lityum iyon pil de yine aynı şekilde yenilenebilir kaynaklardan şarj olabiliyor.
 
Kamu ve özel sektörden 17 kurumun birlikte çalıştığı projenin deneme sürecinin 2015 yılına kadar süreceği bildiriliyor. Proje başarıya ulaşılırsa Sandy Kasırgası gibi doğal afetlerde elektrik kesintilerinin önüne geçilebilecek.

teknolojiNot: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.


facebook Twitter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Sayfa hakkında görüşlerini bildirmek istermisin?


Resimli Sözler

TÜMÜNÜ GÖSTER
Sms Sözleri

Sohbet - Bursa Sohbet - Sohbet - Sohbet Odaları