Aşırı Sıcaklar Böbrek Taşı Yapıyor

Aşırı Sıcaklar Böbrek Taşı Yapıyor Aşırı Sıcaklar Böbrek Taşı Yapıyor

Çoğu zaman tarif edilemeyecek kadar şiddetli bir ağrıyla kendini gösteren böbrek taşı  oluşumu, son yıllarda hızla artıyor. Erkeklerde kadınlara oranla üç kat daha fazla görülen böbrek taşının en önemli nedenleri arasında ise yanlış beslenme geliyor.

Özellikle sıcak yaz günlerinde su tüketimini yeterli ölçüde yapmayan bireylerde böbrek taşı sorununun daha sık görüldüğünü belirten Üroloji Uzmanı Op. Dr. Cemal Selçuk Ertaş, ‘Ülkemizdeki en yaygın sağlık problemlerinin başında gelen böbrek taşı  rahatsızlığı, idrardaki kristallerin üst üste birikmesiyle oluşur.  Böbrek ve idrar yollarındaki taşlar hiçbir bulgu vermeden gelişebileceği  gibi bazen ciddi sorunlara da neden olabilir. Böbrek taşı rahatsızlığında en sık görülen yakınma ağrıdır. Taşın yerleşimine göre değişiklik gösterebilen ağrıya bulantı ve kusma da eşlik edebilir. Bir diğer bulgu da idrarda kan görülmesidir. Özellikle taş mesaneye  yaklaştığında, hastalarda idrar yapmada zorluk da görülebilmektedir. Daha da ciddi durumlarda, yüksel ateş ve idrar yapamama tabloları da  ortaya çıkabilir’ dedi.

BOL SU İÇİN

Böbrek taşı oluşumuza karşı bol su içilmesi tavsiyesinde bulunan Ertaş, ‘Böbrek taşını engellemenin kesin bir yolu bulunmuyor. Ancak alınacak bazı tedbirlerle böbrek taşı oluşum riski azaltılabilir.’ Bunun için  günde ortalama 2-2,5 litre su tüketilmesi gerektiğini belirten Üroloji Uzmanı Op. Dr. Cemal Selçuk Ertaş,  günlük beslenmenin de önemini vurguluyor. ‘Böbrek taşı rahatsızlığına karşı meyve ve sebze miktarını artırırken, hayvansal gıdaları da mümkün olduğunca azaltmak gerekiyor. Aynı zamanda mümkün olduğunca az tuz tüketilmelidir. İdrar yolları taşlarının 1 santimetreden küçük olanları  çoğunlukla kendiliğinden düşer. Bu aşamada uygun ağrı kesiciler önerilir. Üroloji uzmanı taşın yerine, büyüklüğüne, böbreğin durumuna ve  ağrının şiddetine göre farklı tedavi yöntemleri de önerebilir. Bu  nedenle taş hastalığı olanlar uygun tedaviyi almak üzere Ürologa  başvurmalıdır’ diye konuştu.

BÖBREK TAŞI OLUŞUM NEDENLERİ

Dr. Ertaş, böbrek taşı oluşturan başlıca nedenleri ise şu şekilde  sıraladı: ‘Yetersiz sıvı alımı. Genetik faktörler. Sıcak bölgelerde  yaşayanlar veya güneşe fazla maruz kalanlar. İdrar yolları  enfeksiyonları. Bazı bağırsak hastalıkları ve ameliyatları. Bazı  metabolik hastalıklar. İdrarda kalsiyum, sistin, ürik asit ve oksalat  miktarının fazla olması. Beslenme alışkanlıkları. Böbreğin bazı yapısal  ve fonksiyonel bozuklukları’Not: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.


facebook Twitter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Sayfa hakkında görüşlerini bildirmek istermisin?


Resimli Sözler

TÜMÜNÜ GÖSTER
Sms Sözleri

Sohbet - Bursa Sohbet - Sohbet - Sohbet Odaları