ANKA’nın 3 Farklı Modeli Üretilecek

ANKA’nın 3 Farklı Modeli Üretilecek ANKA’nın 3 Farklı Modeli Üretilecek

TAİ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, Türkiye’nin milli insansız hava aracı olan ANKA’nın, en büyük projeleri  arasında yer aldığını söyledi.

Bunun test uçuşlarını  tamamladıklarını ve seri üretimine yönelik görüşmelerin devam ettiğini  dile getiren Dörtkaşlı, “10 uçaklık bir siparişimiz olacak fakat bu sayının artacağını düşünüyoruz. Buna dünyada pekçok ülkenin ihtiyacı var. Dost ülkelerle bunun ihracatına yönelik görüşmeler yapıyoruz. Çok kısa bir süre içerisinde seri üretimini yaparız” şeklinde konuştu.

FARKLI RADAR VE SENSÖR KONABİLİR

Dörtkaşlı, ANKA’nın, A, B ve C modellerinin üretileceğine dikkati çekerek, “Buradaki model farklılıkları uçağın performansındaki artış ve görev yüküyle bağlantılı olacak. Haberleşmede birtakım istihbarata yönelik farklı sensörler konabilir ya da radar olabilir. 200 kilogramın üzerindeki taşıma kapasitesini istediğimiz faydalı yükleri koyarak taşıyabiliriz” ifadesini kullandı.

ANKA’YA AĞABEY GELİYOR

“ANKA’nın  ağabeyi” diye adlandırdıkları ve henüz bir isim vermedikleri bir  geliştirme projelerinin olacağına dikkati çeken Dörtkaşlı, dünyada az  sayıda olan ve stratejik amaçlı kullanılabilecek bu 5 tonluk uçağın,  daha fazla yük taşıyabilme  özelliğinin bulunacağını söyledi.

Dörtkaşlı, “ANKA’yı geliştirme sürecinden daha kısa bir sürede bunu ortaya koyarız  diye düşünüyoruz. Bununla ilgili olarak Savunma Sanayii icra kararı alındı. Sözleşme görüşmeleri devam ediyor” dedi.

HÜRKUŞ İLK UÇŞUNU YAPACAK

Türk  Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı (Hürkuş) ile ilgili çalışmaların devam  ettiğini bildiren Dörtkaşlı, dünyada İsviçre, ABD ve Brezilya’nın sahip  olduğu uçağın, kuvvetli bir motor, fırlatma koltuğu ve kendi bünyesinde  oksijen jenere edebilme özelliğine sahip olacağını anlattı.Not: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.


facebook Twitter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bu Sayfa hakkında görüşlerini bildirmek istermisin?


Resimli Sözler

TÜMÜNÜ GÖSTER
Sms Sözleri

Sohbet - Bursa Sohbet - Sohbet - Sohbet Odaları